Новости

ВУЧИЋ: ДОНОСИО САМ ОДЛУКЕ КОЈЕ СУ УВЕК БИЛЕ У ИНТЕРЕСУ ГРАЂАНА СРБИЈЕ

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је, на посебној седници Скупштине Србије на чијем је дневном реду извештај о преговорима са Приштином од 1. септембра до 15. јануара, да је дошао у парламент да би искрено и отворено поделио са свима шта нам као народу предстоји и са чим се суочавамо.

Председник Вучић је рекао да су Срби са Косова и Метохије били на различите начине нападани од приштинског режима у претходном периоду.

"Хвала свима што смо у могућности да представимо извештај и говоримо о свим кључним проблемима. Није сврха да се пребаци одговорност на овај дом, нити на наш народ, нити на било кога", истакао је председник Вучић и поручио да од одговорности никада није  бежао већ као председник доносио најтеже одлуке, као и да су оне биле увек у највећем интересу српског народа и грађана Србије.

Сврха је да изађем пред вас и да искрено и отворено поделим шта нам као народу предстоји и са чим се суочавамо, навео је председник Вучић.

Поручио је да ће се, као што је и до сада чинио, са још више снаге и срца борити, посебно, како је рекао, кад је видео како су га дочекали они који су одговорни за то што се данас збива.

"Желим да кажем грађанима шта се догађа и какве су последице наших поступака и за шта се боримо и о чему разговарамо. Данас ћу говорити и указати на све најлошије тачке тзв. француско - немачке иницијативе и ништа нећу да сакријем", рекао је председник Вучић и додао да ће говорити о оним најтежим тачкама, а не оним лепшим.

Хоћу да будем одговоран и поштен према грађанима Србије, нема Влада нити Скупштина шта да крију од грађана, навео је председник Вучић.

 

Не могу речи све из плана, изнећу оно што је најгоре по Србију

Председник Вучић је изјавио да на данашњој седници Народне скупштине неће изнети све из немачко-француског предлога за КиМ , јер то још не може, али да ће изнети све што је у њему најгоре по Србију, како би људи били свесни са чиме се све земља суочава.

Председник Вучић је истакао да данас најважније о чему се мора разговарати - важније чак од самог плана - јесу околности, тренутак, политички моментум, политички оквир у којем се све дешава, јер присуствујемо некој врсти Трећег светског рата.

"Неки људи се праве луди, као да не знају у ком тренутку живе. Данас присуствујемо некој врсти Трећег светског рата, који ће бити шири и обимнији него што је данас, овај сукоб биће само тежи и већи. Запамтите то, слично нешто сам и недавно рекао", рекао је председник Вучић.

Према његовим речима, када се то има у виду јасно је да мали не могу да имају "право на дах, уздах, живот" за доношење одлука. 

"Ми смо једна од ретких земаља која самостално доноси одлуке, више од већих, развијенијих и богатијих земаља. Поносан сам на то", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је на почетку рекао и да је много питања о Косову, да се не зна где је почетак и крај, колико је то све, а колико ништа и да ли је то мит који је постао стварност.

Председник Вучић је подсетио и да је егзодус Срба са КиМ почео 1981. године, након што су Тито и комунистички функционери почели да се мешају.

"Косово је постало мета политичког поткусуривања", рекао је председник Вучић.

 

Приштина не жели ЗСО, већ само да изазове ратни сукоб

Приштина не жели да формира Заједницу српских општина на КиМ иако је то предвиђено Бриселским споразумом још 2013. године, већ само да изазову ратни сукоб и Србију сукобе са НАТО-ом и целим светом, а себе представе као жртву и балканског Зеленског, рекао је председник Вучић у Скупштини Србије на посебној седници о КиМ.

Председник Вучић је рекао да је приштински режим почео да малтретира Србе на КиМ само са циљем да их унизи и изазове сукоб.

По успостављању барикада, њихова једина намера је, пошто не намеравају да проведу у дело ЗСО - да изазову ратни сукоб, да Србију сукобе са НАТО и целим светом, а да себе представе као жртву и балканског Зеленског и нас као агресора, као некога ко је угрозио, - гле лицемерја "територијални интегритет суверене и независне државе Косово", истакао је председник Вучић.

Додао је да је цела игра била у томе и тада су зато почела хапшења Срба.

Председник Вучић је рекао да је Приштина након повлачења Срба из косовских институција заказала изборе у децембру у четири српске општине на северу КиМ и онда, иако су обећали да ће их одложити, само 12,5 сати пре озваничење те одлуке, коју су већ знали, послали специјалце да заузму просторије општинских изборних комисија на северу КиМ.

 

Моћни раде шта им је воља, слаби трпе оно што морају

Председник Вучић је рекао цитирајући античког историчара Тукидида да је "право је питање само једнаких у сили, док моћни раде шта им је воља, а слаби трпе оно што морају".

Говорећи за говорницом Народне Скупштине, у којој је на дневном реду само једна тачка - Извештај о преговарачком процесу са Привременим институцијама у Приштини од 1. септембра 2022. до 15. јануара 2022. године, председник Вучић је упоредио проблеме са којима се Србија суочава у дијалогу са међународном заједницом, са онима из времена када је древна Атина и упутила ултиматум становницима острва Милос.

"Подсетићу о чему је Тукидид писао, добар је пример. То је Мелијски дијалог између тада моћног Делског савеза који је предводила Атина и становника малог Мела, малог острва Милос пред којим је био ултиматум или како сада, користе тај еуфенизам "прихватање стања или реалности на терену", истакао је председник Вучић.

Како је рекао, Мељањи су настојали да буду неутрални, али Атињањи, знајући историјске везе Милоса и Спарте нису хтели то да допусте.

"У овом сјајном дијалогу, Атињањи свесни да своје ставове не морају да заснивају на било чему осим права јачег изговарају бесмртни цитат и свој главни аргумент: "Право је питање само једнаких у сили, док моћни раде шта им је воља, а слаби трпе оно што морају", цитирао је председник Вучић.

Како је подсетио, Мељани одбијају ултиматум, а Атина - као што је обећала - напада, побеђује и мучки убија све мушкарце, а жене и децу шаљу у ропство. Атина је касније изгубила у Пелопонеском рату, али Милос се никад није оправио.

"Миљани се никада више нису опоравили. Суровост према Миљанима није се испречила да Атина буде слављена као пример демократија. Чак и на нашој скупштини имамо медаљоне који славе лидере Атине Перикла и Демостена", рекао је председник Вучић.

Додао је да неки мали не могу да имају или не могу да им дозволе онолико слободе колико би мали желели да имају простора и за дах, и за уздах, и за живот, и за доношење сопствених одлука.

"Ми смо једна од ретких земаља које слободно доносе своје одлуке. У мери која није омеђена бруталнијим притисцима по сопствени опстанак. Много више од већих и развијенијих земаља", нагласио је председник Вучић.

Како је рекао, "то је та наша вечна дилема: приклонити се јачем, или се увек по сваку цену" супротстављати.

То данас можете да видите и супротстављених ставова који постоје у нашем јавном мњењу и из две петиције које су потписиване и које су искључиве. Једна је "не било каквом разговору и неприхватање било чега", а друга је "прихватање и свега и свачега", јер наводно, "оно што је пораз Србије у ствари је победа Србије", закључио је председник Вучић.

 

Срби су барикадама покушали да се чује њихов глас

Председник Вучић је изјавио да су се Срби, када су подигли барикаде на северу КиМ крајем прошле године, трудили и водили их дисциплиновано и организовано, да су покушали да се чује њихов глас.

Председник Вучић је на скупштинској седници рекао да их је тада чуо само један мали део западног света и то за нијансу више "они преко океана него из Европе".

Како је рекао, Србија у томе није учествовала, била је уз свој народ, али Срба су се постидели неки из опозиције због барикада.

"Ја нисам јер сам знао да су устали јер им је доста свега. У свим депешама, актима од Брисела, Берлина, стајало је да Србија диже барикаде и да мора да одговара, што је приштински режим користио желећи сукобе и желећи да покаже да је Србија зло са којим мора да се заврши, а Срби протерају за сва времена", рекао је председник Вучић.

Према његовим речима, најтежи састанци су му били у Рашки, јер су Срби били одлучни да се не склањају са барикада.

"Молио сам их јер су нам важнији њихови животи јер знам да ови из НАТО-а не би трпели. Молио сам их да се склоне јер сам желео да сачувам њихове животе. Знам колико су храбри, то су биле драматичне ноћи. Тада су градови прелазили буквално из руке у руку, као у филмовима. Мислим да сам урадио добар посао за њих да их сачувам од сукоба. Дајте да покушамо да сачувамо наше људе", рекао је председник Вучић.

Након тога, наставио је председник Вучић постаје јасно да нема лаког решења украјинског проблема, да на Западу то постаје све израженије, а он изложенији притисцима и жестоким нападима, нарочито на самиту у Тирани.

Тада је, истиче председник Вучић, одговорио "жестоко и српски", говорећи о свему што се збивало од 1999. до 2008. године.

Према његовим речима, тада је први пут Србија добила француско-немачку иницијативу, а 4. децембра нешто измењени папир који од 13. децембра "постаје неформални оквир за Србију у оквиру приступања ЕУ".

"Прошло је на брзину, прихватило га је и 5 чланица непризнавача (независности тзв. Косова). Ми смо на септембарски предлог послали наш предлог, све са чим јесмо и нисмо сагласни, све што је потребно да се уради другачије", рекао је председник Вучић.

Истиче да је важно да имамо добре односе са Албанцима, али да Срби не страдају.

"Онда 20. јануара у Београд долази петорка, представници најмоћнијих западних земаља који су нам рекли да се надају да разумем и да су они одлучни да реше проблеме, али да неће да дозволе нову ескалацију и проблеме на Балкану.

"У три реченице су саопштили да уколико се не прихвати рад на иницијативи и имплементацији, да ћемо се суочити са под један -заустављањем преговора са ЕУ, под два - са прекидом доласка инвестиција и повлачењем свих инвестиција и под три - са другим свеобухватним мерама које морају да покажу како пролазе они који се не усклађују са ЕУ", прецизирао је председник Вучић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 1