Новости

ВУЧЕВИЋ: ВРЕМЕ ЈЕ ЗА МУДРУ ПОЛИТИКУ

Потпредседник Владе и министар одбране Србије Милош Вучевић рекао је да не очекује да ће се ситуација у украјинско - руском сукобу скоро смирити и додао да је и за Србију ово моменат када се буквално преживљава и спашава држава

Гостујући на ТВ Прва Вучевић је рекао да неки виде Косво и Метоихију "као добар или лош пример за украјинску кризу" и желе да то питање што пре буде решено тако што очекују да Србија прихвати оно што јој се намеће већ дуго времена. 

Вучевић је рекао да сматра да ће се ићи у дубље и теже сукобе у украјинско - руском сукобу. 

"Ништа тамо не зависи од нас и не морамо ми да будемо највећи сручњаци да ли ће Путин да крене у ову или ону офанзиву. Имају службе које се баве тиме.  Не мислим да ће доћи до смиривања, а не видим да има наговештаја за неке мировне процесе, што не значи да то не може да се деси после извесног времена. Рекао бих да се и једна и друга страна спремају за још већи сукоб", навео је Вучевић. 

Додао је да на жалост већ годину дана траје братоубилачки рат између два словенска народа и да би Србија волела да што брже дође до мирног решења и да стане страдање и украјинског и руског народа. 

Говорећи о увођењу санкција Русији, Вучевић је оценио да Србија има најпринципијалнију позцију и држи се међународног права. 

"Србија нема дилему по питању територијалног интегритета Украјине и ми признајемо Украјину у границама у којима је међународно призната. Са друге стране ми не верујемо у политички притисак увођења економских санкција, јер оне погађају обичан народ, а ми најбоље о томе можемо да сведочимо на основу деведестих година и неко ко је то доживео у најгорем аспекту не може да буде део таквог система или се труди да не буде део таквог система ", навео је Вучевић. 

Вучевић је додао да такав став отежава позицију Србије. 

"Наравно да је тешко јер сте ви једини, а нисте највећи и најјачи, али свима сметате , јер нико не воли да види на мапи да једна тачка није обојена у боји како би сви желели да буде обојена. Зато морамо да разумемо колико је сложена наша позиција, а оно што је најсложеније за све нас, а то је питање Косова и Метохије, које добија додатно сложену димензију у односу на украјински сукоб"; навео је Вучевић. 

Оценио је да би било неозбиљно говорити до када Србија може да издржи да не уведе снакције Русији.

"Видећемо како ће се даље развијати ситуација, свесни наравно своје реалности, окружења, свих аспеката који утичу на нас, а опет да водимо рационалну и патриотску политику , а патриотизам јесте да држава преживи, да Срби на Косову и Метохији остану, да нам расту плате и пензије, да нам јача војска, да градимо нове путеве, да људи могу да путују. Све то је контекст о коме морамо водити рачуна када доносимо политичке одлуке ", истакао је Вучевић.  

На питање како коментарише то што поједини медији најављују да је документ у Бриселу већ спреман за потпис Вучића 27. фебрауара,  Вучевић каже да 10 година слуша како ће Вучић да изда Косово. 

"Нити је то урадио нити ће то да уради. Председник републике Србије Александар Вучић је јасно и пре два дана подвукао да остаје са црвеним линијама које су да нема признања незавиности Косова, да нема столице у Ујенињеним нацијама за Косово, а да ми треба да разговарамо и тражимо компромисно решење треба, то не значи да капитулирамо. Треба да живимо и рационално сагледамо шта је оно што ми можемо да добијемо из свега, а да не будемо изловано острво или полигон за кажњавање, јер не могу казне неке друге, па би им Србија била идеална мета", навео је Вучевић. 

Додао је да је Србији сада потребна мудрост. 

"Не треба да се упецамо на сваку удицу која нам се понуди, већ да  пробамо да избегнемо сценарио који смо доживели деведестих и размишљамо за будућа времена, да јачамо економски, али и безбедносно и будемо спремни на нове изазове који нас очекују.Ово је моменат када се буквално преживљава и спашава држава", истакао је Вучевић. 

Вучевић је рекао да Србија мора да прихвати да се влада на основу реалних чињеница и онога што је окружује, а то не значи да је по среди капитулација или предаја, већ сагедавање како наша земља може из целе ситуације да изађе најмање повређена и са што мање негативних последица.

"То није припрема за нешто што је неко призивао као предају и издају. Напротив, то је мудар приступ. Чувамо ово што можемо да чувамо, државу, народ на Косову и грађане Србије", истакао је  Вучевић. 

Никада већа улагања у Војску Србије

Вучевић рекао је да Србија никада није имала већа улагања у војску и да су захваљујући председнику републике Србије Александру Вучићу добијена додатна, ванбуџетска средства од 600 милиона евра који ће бити уложени у Војску Србије као и у наменску индустрију.

"Сви се спремају за рат и не треба да уђемо ми у ту заблуду да влада мир и јединство у свету. Сви гледају свој инетерс, јачају своје војне капацитете, своју економију која је посебно изложена улагањима у војним индустријама пре свега у земљама које имају огромне буџете", рекао је Вучевић за ТВ Прва.

Вучевић је додао да многе земље повећавају број припадника оружаних снага, истичући пример Пољске која има 300.000 припадника ових снага.

Вучевић је рекао да Србију брине то што се дешава у окружењу, а пре свега то што, како је рекао "део чланица НАТО врши трансформацију косовских снага безбедности у оружане снаге Косова".

"Што их наоружавају и припремају, а тиме праве директну претњу не само за Србе на Косову и Метохији већ и за цео српски народ, односно Републику Србију и ми то морамо да сагледавамо", рекао је Вучевић.

"Наставићемо да јачамо све капацитете Војске Србије, али и да отварамо производне погоне одбрамбене индустрија, која ће бити прво у корист Војске Србије, али и комерцијално конкурентна, да имамо економски плус из свега тога. Нама је велики изазвов кадровско и бројчањо јачање Војске Србије ", рекао је Вучевић.

Вучевић је подсетио  да је у току конкурс за пријем у специјалне јединице и истакао да је велико интересовање.

"Отворени су конкурси за пријем у 72. бригаду за специјалне операције, за пријем у 63. падобранску и за посебан одред војне полиције Кобре. Позивам све момке и девојке до 30 година без обзира да ли су или нису служили војни рок да се пријаве", рекао је Вучевић.

Додао је да је срамно што неки тврде да је конкурсом предвиђено да неко ко нема школу може да буде примљен.

"Постоје услови конкурса и зна се шта се бодује и у сва три конкурса јасно стоји која је стручна спрема потребна. Да их подсетим да је Законом о Војсци који је донет у доба оних који данас критикују, предвиђено да припадник Војске Србије може бити и са основном школом. Код нас за две јединице стоји да је минимум средња стручна спрема, а у једној јединици само за одређене позиције може основна школа", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да је процена Војске Србије да је потребно јачање специјалних јединица, јер су то, како је казао јединице које прве могу да приме удар и иду тамо где је најтеже, јер су најхрабрији и најобученији.

"Они ће бити састављени из неколико нивоа. За сада је конкус за најелитније јединице у оквиру специјалних јединица. Ми можемо да примимо не мали број у овом првом конкурсу, очекујем да можемо да растемо и за 1000 припадника, а укупно идемо до 5000", рекао је Вучевић.

Додао је да се купују најсавременији дронови такозване "камиказе", извиђачки дронови, развија се даље наменска индустрија и очекује се куповина нових "Милоша " и "Лазара", модернизација тенкова, борбено-оклопних возила пешадије, нове "Норе" , топове хаубице самоходне.

"Наоружавамо се у смислу да бранимо своје небо, своју територију и државу, нежелећи никакве сукобе са било ким и желимо да све неспоразуме и отворена питања решавамо политичким разговорима, да чувамо мир, али да смо свесни да наша безбедност зависи од нас", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да је неистина да "пројекат пет хиљада кошта пола милијарде евра, како причају, већ кошта шестотруко мање".

"Нека свако израчуна колико кошта 5000 припадника специјалних јединица којима ће бруто плата бити од 2.500 до 3.000 евра у зависности од чина, па израчунајте колико има припадника пута 12 месеци, видећете да је то многоструко мање него што се прича. А ја свима постављам питање колико кошта мир и колико кошта слобода и да ли то тако можемо да рачунамо", закључио је Вучевић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва