Новости

МАЛИ: ММФ ПОТВРДИО ДА ЈЕ НАША ЕКОНОМИЈА ПОТПУНО СТАБИЛНА

Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је Одбор директора ММФ-а потврдио другу ревизију аранжмана са Србијом и као најеминентнија финансијска институција у свету у свом извештају потврдио да је српска економија потпуно стабилна, снажна и да и даље расте.

"Ово је једна лепа, важна и велика вест за грађане Србије. Крај године је, упркос свим изазовима, упркос огромној светској кризи, ММФ, не Александар Вучић, не Синиша Мали, него управо најважнија, најеминентнија финансијска институција на свету је издала извештај да смо потпуно стабилни, да нам је економија потпуно стабилна, да смо снажни, да смо јаки и да растемо, упркос свим проблемима у свету", рекао је министар Мали.

Министар Мали је нагласио да је Одбор извршних директора ММФ донео у четвртак одлуку о успешном завршетку другог разматрања резултата економског програма Србије који је подржан стендбај аранжманом и да су одлични резултати омогућили да се стендбај аранжман наше земље третира као аранжман из предострожности једну ревизију раније.

"Следећа година ће бити пуна изазова, али упркос свему томе ММФ је решио да овај стандбај аранжман који има са Србијом пребаци у аранжмана из предострожности, што је један ниво испод. Нама је и даље на располагању неких 400 милиона евра, које можемо да повучемо, ако буде било потребно, али ово је важна вест за инвеститоре и важна вест за грађане Србије", навео је министар Мали.

Министар Мали је истакао да ММФ сматра да су иза нас највећи изазови за глобалну економију, од короне до енергетске кризе, конфликта у Украјини и у Гази, и зато идемо на један ниво аранжмана испод, аранжан из предострожности.

"Очекујемо ове године и рекордан прилив страних директних инвестиција. Дакле, инвестиције долазе у Србију и биће ове године између 4,4 и 4,5 милијарди евра. Дакле, фабрике се отварају и што је веома важно јесте да и даље растемо", нагласио је министар Мали.

То је, нагласио је министар Мали, огроман успех свих грађана Србије и једна лепа вест за крај ове тешке године.

"И већ од 1. јануара, дакле, за неких десетак дана, као што смо и обећали, идемо са повећањем плата у јавном сектору од 10 одсто, идемо са повећањем пензија од 14,8 одсто, идемо са повећањем минималне зараде од 17,8 одсто. Већ од 1. јануара  минимална зарада ће нам бити преко 400 евра. Имали смо више повећања пензија у протекле две године. Дакле, пензије су повећане за 56,1 одсто, што значи да ће од 1. јануара бити већ у просеку 390 евра, што је огроман успех", навео је министар Мали.

Позитивна оцена Одбора извршних директора ММФ о оствареним резултатима омогућује повлачење средстава у износу од око 400 милиона евра (316,53 милиона специјалних права вучења), а министар Мали наводи да тих 400 милиона које можемо да повучемо нећемо искористити јер нам у овом тренутку то није потребно. 

"Ми имамо негде скоро пет милијарди евра на рачуну....Никад не знате у свету каква криза може да се деси, какав проблем може да настане. Добро је да имамо резерву да, ако је потребно, тај новац можемо да повучемо. У овом тренутку не видим разлог да га повлачимо, што је добро. Увек тако и размишљамо да увек имамо неку резерву", нагласио је министар Мали.

Говорећи о извештају ММФ-а, министар Мали каже да је ММФ сваки индикатор који се посматра када је једна економија у питању потпуно позитивно оценио.

"Када погледате стопу раста, ми у трећем кварталу растемо 3,6 одсто. Дакле, имаћемо негде око 2,5 одсто стопу раста нашег БДП-а ове године. Први пут ћемо прећи тај ниво чак 69 милијарди евра. Поређења ради, пре само 11 година наш БДП је био 33 милијарде. Ово је огроман резултат, зато што једна велика економија као што је Немачка пада три квартала за редом, а једна Србија расте", рекао је министар Мали.

Министар Мали је напоменуо да имамо рекордно ниску незапосленост, која је у трећем кварталу износила девет одсто, што је сјајна вест.

"Фабрике се у Србији и даље отварају, упркос овој светској кризи. Имамо рекордно  високу запосленост од 50,7 одсто односно 2,367 милиона људи ради у Србији и плаћа порезе и доприносе. То је највећи број запослених на овај број становника икада. Када погледате наш јавни дуг, данас је 52,1 одсто БДП-а, дакле, далеко испод нивоа Мастрихта, где је просек у еурозони око 91-92 одсто, дакле, потпуно смо стабилни. Инфлација иде доле, имамо рекордне девизне резерве. Крајем прошлог месеца имали смо негде око 25 милијарди евра девизних резерви, што нам омогућава да и даље девизни курс држимо стабилним", нагласио је министар Мали.

Када је реч о дефициту, министар Мали очекује бољи резултат за најмање 300 милиона евра у односу на ребаланс који је усвојен у септембру.

Први дефицит је био планиран на 3,3 одсто, па смо га спустили у ребалансу на 2,8 одсто, рекао је министар Мали и додао да ће дефицит износити испод 2,5 одсто јер су приходи већи од планираних.

Министар Мали је нагласио да је можда најважније да ниједна инвестиција није  заустављена у Србији и додао да је само у последњих 10 дана почела реализација три велика инфраструктурна пројекта у земљи: градња обилазнице око Крагујевца, ауто-пута Београд-Зрењанин-Нови Сад и брзе саобраћајнице "Осмех Војводине" од Бачког Брега, Сомбора према Кикинди и Српској Црњи.

 

 

Извор: Танјуг