Новости

МАЛИ: ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ СЕ ПРИМЕЊУЈУ НА ОНА ГАЗДИНСТВА КОЈА РАДЕ КАО ПРЕДУЗЕТНИЦИ

Приватна предузећа моћи ће од понедељка да конкуришу за јефтине кредите, а укупна сума новца за коју држава гарантује износи две милијарде евра, рекао је министар финансија Синиша Мали након састанка тима за имплементацију економских мера за подршку привреди током пандемије корона вируса.

"Две важне одуке смо донели, одлуке које смо и обећали да ћемо донети током ове недеље, а то је усвајање уредбе о примени гаранцијске шеме са пословним банкама у износу од две милијарде евра", рекао је Мали.

Последњих пар дана, како је рекао, економски штаб је на овим уредбама радио заједно са Народном банком Србије и пословним банкама.

Прва уредба која се односи на средства намењена предузећима сутра ће се наћи на седници Владе Србије и већ од понедељка се креће у њену имплементацију.

"То значи да ће предузећима у приватном сектору бити јефтини кредити у укупном износу од две милијарде евра за које гарантује Србија већ од понедељка", рекао је Мали.

Друга уредба која је данас донета и сутра иде на усвајање на Владу Србије је Уредба о подршци пољопривредним газдинствима.

Реч је о додатних 2,6 милијарди динара које иду преко Управе за аграрна плаћања Министарства пољопривреде.

Економске мере се примењују на она пољопривредна газдинства која воде књиге, односно за она газдинства која раде као предузетници.

"Имате велики број индивидуалних пољопривредних произвођача који нису предузећа, управо се ове мере, 2,6 милијарди динара, односе на њих".

На овај начин, рекао је Мали, потпуно је завршен правни оквир који је везан за имплементацију свих најављених економских мера државе за привреду, а које су "тешке" више од 600 милијарди динара.

Подсећа да су прошле недеље донете уредбе за одлагање пореза и доприноса, уредба која се односи на директну новчану помоћ и исплату минималца привредницима као ону која се односи на исплату 100 евра сваком пунолетном грађанину Србије.

Прошле недеље донета је такође и уредба која је везана за Фонд за развој.

"На такав начин завршавамо комплетан правни оквир и регулативу за примену ових мера. Оно што је мени посебно драго по питању резултата који су већ до сада остварени, само у претходна два дана 83.800 предузетника се пријавило преко сајта Пореске управе за учешће у програму који је везан за ове економске мере. Ако узмете у обзир да 300.000 њих има рачун у само једној банци и да се аутоматски ове мере примењују на њих".

Скоро 400.000 предузетника, микро, малих и средњих предузећа се већ пријавило само у ова два дана за овај програм, додао је Мали.

"Циљ економских мера било је одржавање пуне запослености, достигнутог нивоа запослености и с друге стране, подршка приватном сектору, онима којима је наша помоћ најпотребнија".

До краја месеца сви остали имају прилику да се пријаве преко сајта Пореске управе и већ прве недеље маја ће бити исплаћен први минималац за оне који су се пријавили.

 

 

Србија најбоља у Европи и ове и следеће године

Србија је према анализи Међународног монетарног фонда најбоља у Европи од свих земаља са најнижим очекиваним падом БДП-а од 3 одсто ове године, али и предвиђеним растом од 7,5 одсто већ у наредној години, рекао је Мали.

Међународни монетарни фонд (ММФ) је у својој анализи јуче навео да ће економија Србије имати најмањи пад, односно да ће највише расти ове године у односу на све остале европске земље, а 2021. години предвиђају стопу раста од 7,5 одсто.

„Бићемо најбрже растућа привреда у Европи, „број један“. Србија ће 2020. године кроз најнижи пад и највећи раст, и 2021. години  кроз највећи раст бити „број један“ економија у Европи“, рекао је Мали.

Зато су биле важне реформе које је држава протеклих година спровела а које су започете када је председник Александар Вучић био на челу Владе Србије, рекао је Мали.

Сада Србија има чврсте стабилне јавне финансије и добар пакет економских мера који јој омогућава да се сачува свако радно место, производни капацитети и да „дан након ове кризе“ економија крене да се развија још брже, рекао је Мали.

„Не каже то ни Синиша ни Вучић, то каже Међународни монетарни фонд“, рекао је Мали.

О обиму кризе у свету, објашњава, довољно говоре подаци да Немачка треба да падне 7 одсто ове године, затим 7,2 одсто економија Француске, 10 одсто Грчка, 9 одсто Италија, Словенија 8 одсто, 9 одсто и Хрватска, колико и Црна Гора такође.

„А једна Србија само 3 одсто, при чему се ни са том пројекцијом ММФ-а не слажемо. Мислимо да ћемо бити још бољи од тога, односно да ће наш пад бити још мањи, или другим речима, наш раст бити још већи ове године“, рекао је Мали.

Очекује се већи раст следеће године од 7,5 одсто колико је ММФ пројектовао, рекао је Мали.

„И није мени као министру финансија било тешко да направим овај програм мера када сте имали здраве финансије и када знате да смо протеклих пар година радили на томе да нам наше јавне фнансије буду у суфициту четири године за редом, да смањимо учешће јавног дуга у нашем БДП-у, да се боримо за сваку нову фабрику, инвестију, сваки километар аутопута јер управо је то оно што нам сада у овом тренутку кризе пружа стабилност и могућност да на овај начин направимо подршку привреди“, рекао је Мали.

У разговорима са ММФ-ом, Фонд је нагласио да је Србија стабилна, рекао је Мали.

„Ми немамо структурне неравнотеже које неке друге земље имају, у смислу дефицита, виског јавног дуга у односу на БДП што нам даје довољно простора да реагујемо у оваквим ситуацијама“, рекао је Мали.

Мали истиче као важан програм „Србија 2025“ којем је држава потпуно посвећена.

„Било је важно што смо ми потпуно посвећени том инвестиционом програму јер је то оно што ће да нам носи раст БДП-а у наредном периоду, и наравно наша посвећеност сваком производном погону и свакој фабрици у Србији“.

Kада је реч о подршци инвестицијама, Мали је рекао да у буџету до краја године држава има 160 милиона евра намењених само за субвенција за стране директне инвестиције, фабрике, које се граде или ће се градити до краја године у земљи.

„Ми тај новац не дирамо. Исплатићемо на време тим предузећима и инвеститорима када буде било потребно .То је управо оно што утиче на наш БДП у наредном периоду", рекао је Мали.

Мали је рекао и да је на држави да буде конзервативна а да верује да ће пад БДП-а бити ове године мањи од 3 одсто, колико је предвидео ММФ.

„Верујем у то. Наше пројекције су много оптимистичније од ових које су везане за ММФ, које су саме по себи најбоље у Европи. Али, остаје да пратимо то из дана у дан и реагујемо ако је потребно. Добро је када имате ситуацију кад можете да реагујете као што ми можемо у овом тренутку“, рекао је Мали.

 

Од уторка исплата првих средстава Фонда за развој

Прва исплата новца за помоћ привредницима који су послали захтеве Фонду за развој Србије почиње у уторак, рекао је Мали.

Мали је рекао да је Фонду за развој Србије до данас стигло око 20 пријава.

„Предлог је да већ наредног уторка, када је прва седница Управног одбора Фонда, они који су се пријавили добију помоћ“, рекао је Мали.

Мали је рекао да је реч о јефтиним кредитима до 36 месеци са један одсто камате на динарска средства.

Првим привредницима који су се пријавили у уторак ће бити одобрени захтеви за средства како би што пре новац дошао до њих, рекао је Мали и навео да то говори да је имплементација програма економских мера помоћи привреди због епидемије KОВИД- 19 увелико почела.

„Позивам све привреднике који се још нису пријавили, пријавите се, ми завршавамо потребне процедуре и по договору и динамици коју смо дефинисали та помоћ ће бити исплаћивана", рекао је Мали.

 

У ситуацији смо да бирамо од кога ћемо позајмити новац

Србија је тренутно у завршним разговорима са Светском банком и Развојном банком Савета Европе- „CEB“ од којих планира да узме кредите, али држава је у таквој економској позицији да може да бира од кога ће позајмити новац, рекао је Мали.

Интересантно је да се Србији нуди новац са свих страна, а да је држава у позицији да не мора да узме све што јој се нуди, рекао је Мали.

„Интересантно је да нам се нуди од свих, зато што новца има. Новац је јефтин а ми га једноставно не узимамо од свих јер сматрамо да нам не треба, јер имамо довољно за неке ствари. За оне за које немамо - да, бирамо онда од кога ћемо узети“, рекао је Мали.

Држава је већ у завршним разговорима са Светском банком за око 100 милиона долара.

Са „CEB“-ом (Развојна банка Савета Европе) за око 200 милиона евра.

У питању су повољни кредити са каматом од 0,5 одсто, рекао је Мали.

„Ми нисмо тражили хитну помоћ од ММФ-а, не треба нам, наш платни биланс је стабилан, наше девизне резерве су стабилне", рекао је Мали.

У  неким земљама у окружењу попут Босне и Херцеговине и Северне Македоније таква помоћ је била потребна, рекао је Мали.

„То показује колико је важно да имате стабилне јавне финансије, јасан циљ и јасну визију која је везана за економску политику јер онда сте у ситуацији да изаберете најбоље за грађане Србије, за економију а не да морате да узмете све што се нуди без обзира под којим условима“, рекао је Мали.

Управо је то материјална разлика у односу на то какво је стање у Србији данас а какво је било пре пет, шест или седам година, рекао је Мали.

Мали је подсетио на 2011. - 2012. годину када су емитоване обвезнице по каматној стопи од 7,25 одсто.

„Ми смо пре пар месеци били на 1,2, дакле, пет пута боље“, рекао је Мали.

Мали је рекао да је ликвидност предузећа добра а да ће данас до краја дана имати податке каква је ситуација са наплатом пореза за претходни период.

„Видећемо данас у приливу у буџету, али апсолутно сам релаксиран и миран када је у питању наша ликвидност у смислу средстава која су на располагању. Добар је то положај за нас у овом тренутку и треба грађани, привреда Србије, да буду поносни на то што им економска политика и стабилност дају могућност да бирају на који начин ће неке од својих пројеката финансирати", рекао је Мали.

 

 

Очекујем да се пријави 99% фирми које имају право на помоћ

Мали је рекао да очекује да ће се до краја ове недеље 99 одсто предузећа, која имају право на државни пакет помоћи, за ту помоћ и пријавити што говори да спровођење економских мера иде добрим путем.

„Смањује се број питања. Из дана у дан пратим питања, одговарамо буквално аутоматски и ми и Привредна комора Србије која има свој инфо центар“, рекао је Мали.

Привреда углавном има иста питања, „наш народ воли да директно пита и да му се директно одговори“ како би се разјасниле све недоумице око начина на који привреда може да дође до помоћи државе.

„Сама чињеница да имате 83 хиљаде оних који су се већ пријавили на мере заједно са 300 хиљада који се аутоматски пријављују, дакле скоро 90 одсто за само два дана, довољно говори да је највећи бројх привредника разумео шта треба да уради како би се пријавио за ове мере, а само у два дана примене тих мера“, рекао је Мали.

Очекује се да ће до краја недеље 99 одсто свих привредних субјеката који имају право да се пријаве за ове економске то и учинити, рекао је Мали.

Све иде „у два клика“ а „сам број пријављених већ показује да смо на правом путу“, рекао је Мали.

 

 

 

Извор: Танјуг