Новости

ЛОНЧАР: ЈОШ ДАН, ДВА ПОВЕЋАЊЕ БРОЈА, ЗБОГ ПРОТЕСТА

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да су највећи проблеми са корона вирусом у Београду и Новом Саду.

"Још дан или два сигурно ћемо имати повећање броја заражених вирусом корона, захваљујући протестима и догађајима у Београду и Новом Саду", рекао је Лончар.

У Србији су у последња 24 сата регистрована 392 нова случаја заразе корона вирусом, а преминуло је још 10 особа.

 

Заражено 649 здравствених радника

Лончар је саопштио данас да је 649 здравствених радника позитивно на вирус корона.

Од тог броја, 56 њих је хоспитализовано, док су остали у самоизолацији, рекао је Лончар.

Лончар је додао да је у ковид амбулантама јуче прегледано 2.798 особа, уз 130 њих у току ноћи.

На инфективној клиници прегледано је 246 особа, а 62 пацијента су остала на болничком лечењу, навео је Лончар.

 

Тестирано највише, 9.910 људи до сада, 392 позитивних

У Србији је у последња 24 сата тестирано највише до сада, 9.910 људи, од чега је 392 позитивно на коронавирус, саопштио је Лончар.

Од последица инфекције ковидом-19 од јуче је преминуло још десет особа. Укупно је преминуло 452 од почетка пандемије.

Хоспитализовано је 4.716 оболелих, а 184 пацијента су на респираторима.

У Србији је до сада тестирано 534.488 особа, а укупан број заражених је 20.109.

 

Није било обдукције преминулих ковид пацијената у Србији

Лончар је рекао данас да у Србији није било обдукције ковид пацијената.

Лончар је упитан да прокоментарише писање медија о наводној обдукцији преминулих од ковида и питање да ли је било обдукције у сврху истраживања, нагласио да одговорно може да тврди да тога није било у Србији.

Лончар је подсетио да је став СЗО и свих да не смеју да се раде обдукције код ковид позитивних пацијената и рекао да од декана Медицинског факултета има потврду да обдукције нису рађене на Институут за патологију, као и од директора Судске медиције да ни код њих није било обдукција, а то су, рекао је две институције код којих се иначе раде обдукције.

"Не знам да ли су једна, две или три земље у целом свету рекла да су радиле обдукције, али уз опрему за подводно роњење због ризика од заразе. У Србији то није рађено. И то није нека ствар која је могла да се уради а да се не зна. Ми поштујемо препоруке СЗО“, нагласио је Лончар.

Али, додао је, нема проблема да са Министарством образовања буде направљен заједнички тим да се то провери наводи у медијима.

На питање да ли се зна тачно колико је људи у Србији умрло од корона вируса, као тачан узрок смрти, Лончар је рекао да се стално поставља питање, и то не само код нас, да ли је неко умро од короне или не.

"Да би се утврдило од које је болести неко умро једино може обдукцијом. СЗО је рекла да не може да се ради обдукција. Ако неко тврди да може без обдукције да каже од чега је неко умро он би сутра добио Нобелову награду", рекао је Лончар.

Обдукција је једини начин да се утврди тачан узрок смрти, а све остало је, према његовим речима на нивоу нагађања.

 

Међу зараженима претходних дана има учесника протеста

Међу новозараженима претходних дана има људи који су били на протестима или из њихових породица, изјавио је Лончар.

На питање новинара колико међу скоро 400 новозаражених има људи из Београда и колико оних који су били на протестима, Лончар је рекао да сад још не може да каже прецизан број колико је људи из Београда, али да ће то већ сутра бити познато када буде готова та анализа.

"То је број из свих лабораторија и један број новозаражених је из унутрашњости, не знамо колико је тачно њих из Београда".

Лончар наводи да се показало у анкетама са људима који су заражени да има оних који кажу да су били на протестима или да су из породица оних који су били на протестима.

"И у наредних дан или два долазиће људи који су били на протестима, даћемо вам на крају укупан број", додао је Лончар.

На питање Н1 да им се јавила група студената са Београдског Универзитета која тврди да се њих 50 тестирало 6. и 7. јула и да још нису добили резултате, и зна ли нешто о томе Лончар је замолио да се после седнице Kризног штаба јаве Министарству здравља.

 

Независна инспекција утврђује околности смрти браће Ђокић

Лончар је изјавио да независна инспекција Министарства здравља већ ради на утврђивању околности смрти браће Ђокић из Чачка, који су почетком јуна преминули од последица вируса Ковид-19.

На питање да ли је разматрано да се формира независна комисија која би утврдила шта се дешавало у случају браће Стефана и Радоша Ђокића, који су почетком јуна преминули од последица вируса Ковид-19, имајући у виду да се њихова породица жалила да један од њих није добио потребну негу, те да су га враћали из болнице, Лончар је нагласио да је независна комисија формирана и да ће саопштити прве разултате те комисије чим их буду.

 

Већи број заражених од 20 до 29 година него у априлу

Лончар је изјавио да је током априла број заражених од 20 до 29 година чинио 9,17 одсто од укупног броја заражених, а сада та популација учествује у укупном броју заражених са 19,31 одсто.

Лончар је изнео податак да је у априлу број заражених у структури од 30 до 39 година чинило 15,43 одсто, сада је тај проценат 24,14.

"У структури од 40 до 49 година, број заражених је 18,63 одсто, сада је 20,8 одсто. Ово је показатељ колико сада више млађи обољевају", рекао је Лончар.

Сада је већи број њих и на респираторима.

 

Није тачно да неки пацијенти нису дочекали тестирање

Лончар је рекао да одговорно тврди да у Србији не постоји случај да се, како је рекао, некоме нешто десило зато што је чекао тестирање на ковид вирус.

Лончар је то рекао одговарајући на констатацију новинара да се дуго чека на тестове, и да "многи људи чекају данима да се тестирају, а неки не дочекају".

Лончар је рекао да је некоректан закључак да неки не дочекају тестирање.

"Извините што су нам приоритет људи са симптомима и за које струка процени да треба да буду тестирани. Нису нам приоритет они што би се тестирали сваки дан", додао је иронично министар.

Лончар је рекао да лекари сада и без теста, већ на основу снимка плућа, прегледа, лабораторије, са великом вероватноћом могу да процене о чему се ради.

"Одговорно тврдим да не постоји у Србији да се некоме нешто десило зато што је чекао тест", рекао је Лончар.

У прилог томе, поновио је да Србија тестира више људи него сви заједно у региону, а до сада је тестирано 534.488 особа.

Kада је реч о предикцијама броја оболелих, Лончар је рекао да "медицина није математика ни статистика".

"Бавимо се лечењем, приоритет су нам пацијенти, за статистику ће бити времена", рекао је Лончар.

Упитан какво је стварно стање, Лончар је рекао да је 4.716 пацијената на болничком лечењу.

 

Увешћемо електронско заказивање, већина на лични захтев

Лончар је изјавио да је у плану да се уведе електронско заказивање за тестирање на Институту Торлак и истакао да се већина њих тестира на лични захтев.

Одговарајући на питање новинара да ли ће бити уведено електронско заказивање Лончар је рекао да ти људи нису приоритет, пошто се остали тестирају у ковид амбулантама и другим здравственим установама.

 

Рад од куће где је то могуће, најуморнији здравствени радници

Лончар је изјавио да се препоруке о раду од куће на локалном нивоу спроводе још од првог таласа пандемије вируса Ковид-19, те да се то спроводи и сада уколико то дозвољава опис посла.

 

 

 

Извор: Танјуг