Новости

ЂОРЂЕВИЋ: РЕШАВАНА ДВА СЛУЧАЈА БИГЕ О ДЕЦИ ЧИЈА СУ ОБА РОДИТЕЉА ЗАРАЖЕНА

Уколико се догоди да оба родитеља оболе од корона вируса и морају на болничко лечење, смештај и брига о деци тражи се у кругу сродничког окружења које је деци познато, а уколико то није могуће, онда се тражи смештај у хранитељским породицама, рекао је Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Од почетка појаве вируса каже, у две породице се десило да су родитељи морали на лечење, а у оба случаја бригу о малишанима преузели су родбина и пријатељи.

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања донело је инструкције за поступање установа социјалне заштите током ванредног стања изазваног пандемијом корона вируса у заштити деце без родитељског старања.

У инструкцијама се наводи да су установе социјалне заштите дужне да у ванредном стању све своје стручне, материјалне, техничке и друге ресурсе ставе у функцију извршавања мера заштите деце без родитељског старања.

У случају да деца остану без родитељског старања услед оболевања родитеља који се налазе на болничком лечењу или у карантину-болници, обавеза центара за социјални рад је да, у складу са својим надлежностима, без одлагања тој деци обезбеде безбедност, бригу о здрављу, егзистенцијалне услове, надзор и психосоцијалну подршку, објашњава Ђорђевић.

Ђорђевић наводи да је што се тиче те две породице, у првом случају отац преминуо, а мајка била на тестирању у болници, а у другом случају оба родитеља су била заражена.

Ђорђевић истиче да је оба пута лично испратио како ће се решити брига о деци и посредовао у решавању.

„Све је брзо било решено, у првом случају деца су била код стрица, а у другом код најближе родбине и пријатеља“, објашњава Ђорђевић.

Ђорђевић наводи да се најпре одређује привремени старатељ који ће бринути о деци док се не донесе одлука о томе ко ће да преузме бригу о деци од најуже родбине или пријатеља, а у случају да нема таквих могућности, онда се као привремени старатељ одређује хранитељска породица.

 

Самоизолација домова за старе најбоља заштита

Здравствени стање корисника Геронтолошкг центра у Нишу заражених корона вирусом је стабилно, изјавио је Ђорђевић и додао да су запослени тренутно једини ризик за улазак корона вируса у домове за старе због, сматра да је превентивна самоизолација најбоља мера заштите.

Ђорђевић је разао да су неодговорност и пропсусти директора Геронтолошког центра у Нишу, где се заразило 140 корисника, угрозили не само здравстевни систем већ и животе запослених.

''Учинили смо све што смо могли од опремања тих установа, испоруке дезинфекционих средстава до разних инструкција, уредби и препорука како би се заштита корисника и запослених подигла на највиши ниво. Мислим да су тренутно једини проблем запослени који долазе на посао од куће, користе превоз, имају комуникацију са другима… То је сада највећи ризик за улазак вируса у те установе'', рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је рекао да су се геронтолошки центри у Београду и Новом Саду самоиницијативно изоловали пре појаве вируса и да се показало да је то добра одлука.

Kако је навео, у неким домовима је системом случајног узорка откривен вирус код запослених, а да пре тога нису имали никакве симптоме заразе.

Ђорђевић је навео и да се од почетка епидемије сумњало да у приватном Дому за старе ''Ескулап'' у Нишу има заражених, јер је у првој половини марта у хотелу, који дели двориште са тим домом, одржана изложба паса на којој је било око 100 Италијана.

''Први симптоми код запослених у старачком дому појавили су се 10-15 дана после тога. Они су били изоловани, али је велика вероватноћа да су пренели вирус корисницима. Пратили смо ситуацију и инсистирали да се сви тестирају и показало се да смо били у праву'', рекао је Ђорђевић.

Ђорђевић је рекао да је сада свима забрањен улазак у геронтолошке центре и старарчке домове и нагласио да су директори тих установа одговорни за спровођење свих мера Владе.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк