Новости

БРНАБИЋ: УЗ ИЗАЗОВЕ САЧУВАНА ЕКОНОМСКА СТАБИЛНОСТ

Премијерка Републике Србије Ана Брнабић представила је резултате рада њеног кабинета за годину дана од формирања и истакла да је Влада била суочена са великим изазовима, али да је упркос томе задовољна, јер је сачувана економска стабилност. 

Брнабић је рекла да су највећи изазови са којима се Влада суочила - пандемија вируса корона која је настављена, нестабилност проузрокована провокацијама Приштине и нападима на Србе на Косову и Метохији, али и неочекивана енергетска криза која је уследила паралелно са пандемијом и представља додатни и огроман ударац на економију.

"Задовољна сам резултатима, мислим да и грађани треба да буду задовољни јер смо сачували економску стабилност, радна места. Код нас за разлику од других земаља у свету незапосленост није расла, расла је запосленост, имамо већи прилив страних инвестиција, раст плата, пензија, наставили смо инфраструктурне пројекте. Економски резултати су бољи од очекиваног и то је потврђено и од Међународног монетарног фонда, Светске банке, Европске уније, у Извештају Европске комисије...", рекла је Брнабић.

Говорећи о пандемији вируса корона, Брнабић је навела да се очекивало да ће бити смањена током 2021. године, али да то није био случај. Истакла је да постоји велика разлика, када је реч о пандемији, у односу на прошлу годину, а то је постојање лека, односно вакцине.

"Паралелно са пандемијом започела је енергетска криза коју нико није очекивао, али која је невиђених размера и која је ударац на економију у свету и природно прелива се и код нас", рекла је Брнабић. 

Наглашавајући да је Влада била суочена и са нестабилношћу проузрованом понашањем привремених приштинских институција, Брнабић је рекла да је велики део енергије потрошен на сталне провокације, нападе на Србе на Косову и Метохији. Како је рекла, у суочавању са проблемима у вези јужне српске покрајине, Влада је имала огромну помоћ и подршку председника Републике Србије Александра Вучића.

Сумирајући претходних годину дана рада Владе, Брнабић је рекла да постоје четири основне теме, а то су здравство због пандемије вируса корона, борба против организованог криминала и мафије, европске интеграције и реформе у области владавине права и као четврто економија.

 

И влада и грађани могу бити задовољни резултатима

Брнабић је изразила задовољство резултатима Владе постигнутим у области здравства од набавке вакцине, и најсавременијих лекова и успостављања у Европи најмодернијег система за исказивање интересовања за вакцинацију, до изградње три ковид болнице, почетка градње две фабрике вакцина, као и радова на реконтструкцији клиничких центара и изградњи домова здравља и болница попут Дедиња 2 или Тиршове. 

Брнабић је додала да је међу тим резултатима и повећање плате здравствених радника, које ће од првог јануара, уз повишицу од осам одсто, примања медицинских сестара, лекара увећати готово за 100 одсто у односу на 2010. годину.

Рекла је да је у представљању резултата Владе за првих годину дана под један најважније здравство и борба против корона вируса, и да су постигнутни бројни резултати, али да Влада наставља да инвестира у оваквом тренду.

"Отворили смо три потпуно нове болнице за неколико месеци, требало нам је четири месеца за једну, у децембру у Батајници, потом Крушевцу и у септембру у Новом Саду. Потпуно смо их изградили и опремили најсавременијом опремом, имамо више од 2.000 постеља за оне који су се заразили, тиме смо растеретили остале болнице", рекла је Брнабић.

"У првих годину дана отоврили смо три ковид болнице, ако се сетите да за 10 година није направљена ниједна, да нисмо ништа урадили, већ само то, било би много", рекла је Брнабић и подсетила да ће оне ће служити када нестане корона као подршка здравственом систему Србије.

Брнабић је рекла да је Србија успела да као прва земља у контитненталној Европи набави вакцине зато што је имала финансијску моћ да стане у ред за сваку од ових вакцина.

"Показали смо финансијску моћ да набавимо четири различите врсте вакцина, а ускоро нам стиже пета - Модерна", рекла је Брнабић и нагласила да смо први кренули у вакцинацију у континетналном делу Европе.

Нагласила је да је то оно што смо обећали и испунили и тако постали пример за одговорну управу.

"Направили смо ефикасан систем за исказивање интересовања за вакцнацију и чини ми се најефикаснији у Европи", рекла је она и нагласила да је Србија успела и да обезбеди и услове за складиштење вакцина, а свака од њих има различите.

Подсетила је да је покренута производња две вакцине (Спутњик и Синофарм) и додала да је Влада наставила и да набавља најиноватинвије лекове, не постављајући питање колико коштају.

Настављено је паралелно јачање здравства, једна милијарда у здравство, приводе се радови на Клиничком центру Србије.

"Почела је реконструкција Клиничком центру Војводине, завршава се пројектна документација за Клинички центар у Крагујевцу, очекујемо тендер, завршено је Дедиње 2, поставља се опрема, кренули су прелиминарни радови на Тиршовој, радимо опште болнице и домове здравља широм Србије", рекла је Брнабић.

"Јачамо здравствени систем, подижемо плате, и медицинских и немедицинских радника, подигли смо 10 одсто у априлу, од почетка корона вируса, у децембру издвојили 10.000 за људе у ковид зонама, у јануару повећали још пет одсто и сада захваљујући добрим економским резултатима од 1. јануара имаћемо додатно повећавање од осам одсто", рекла је Брнабић.

Нагласила је да ће медицинске сестре тада примати 61.500 нето, а 2010. плата им је била 30.159 динара. Лекар на специјализацији ће имати 95.000 нето, пре 10 година имао је 50.000 што је раст од више од 90 одсто, лекар специјалиста имаће нешто више од 120.000 динара а некада 62.000, рекла је она.

"Док су душебрижници били на власти имали смо 100 одсто мање плате лекара и сестара, плата медицинских сестара биће значајно већа од 1. јануара од лекара на специјализацији 2010. године, толико се променило здравство у Републици Србији упркос пандемији, и то није даље довољно, настављамо да инвестирамо, трудићемо се да у оваквом тренду настављимо да инвестирамо".

 

Европска комисија признала да смо фокус ставили на владавину права

Влада Републике Србије је ставила пун фокус на реформе у области владавине права, захваљујући чему је Европска комисија препоручила чланицама Европске уније отварање још два поглавља у преговорима са Србијом, изјавила је Брнабић.

"Ми сада шаљемо месечне извештаје Делегацији Европске уније у Србији, Европској комисији, државама чланицама, о томе шта смо урадили у свакој појединачној области у оквиру владавине права. Потпуно транспарентно и у потпуности посвећено заједно са нашим партнерима у Европској унији радимо на томе, зато што препознајемо да је то следећи талас реформи након свега онога што смо завршили у економији, а што је покренуо Александар Вучић са финансијском консолидацијом, изузетно важно за наше грађане и за нашу економију", истакла је Брнабић.

Додала је да јој је драго што је у извештају ЕК о напретку препознато да Влада има потпуни фокус на реформи у области владавине права и што је препознато да је Србија у свим областима постигла напредак.

"Извештај који смо добили је један од најбољих у последњих неколико година. Тај извештај нам, надам се, отвара пут у отварању додатних кластера у оквиру наших интеграција. Ми смо на самиту у Луксембургу констатовали да је кластер 1 Основна права већ отворен, спремни смо на отварање кластера 3 и 4 и видећемо да ли ће се државе чланице Европске уније одазвати позиву Европске комисије да се отворе на међувладиној конференцији која ће се одржати у децембру", рекла је Брнабић.

Оценила је да је доста неуобичајено то што је Европска комисија препоручила чланицама и рекла потпуно јасно и недвосмислено да су се створили услови за то. 

Подсетила је да је након јавне расправе, Венецијанска комисија дала позитивно мишљење на предлог уставних амандмана. 

"Ми смо прва и за сада једина земља која је у оквиру првих годину дана рада Владе не само прихватила нову методологију Европске уније и потпуно своје административне структуре реорганизовала тако да ради у складу са том новом методологијом, што нам је на крају донело да имамо овакав извештај о напретку", рекла је Брнабић.

 

Ове године 114 напада на Косову и Метохији, највише од 2008. године

Брнабић је указала да се током ове године, до данас, на Косову и Метохији десило 114 напада на Србе у јужној покрајини и истакла да је то највећи број напада од 2008. године, подсетивши на ужасне провокације у септембру и октобру привремених приштинских институција.

"Само уз сталожену и паметну политику председника Александра Вучића успели смо да сачувамо мир и стабилност", рекла је Брнабић, додавши да је од изузетне важности и то што је без обзира на све изазове и провокације сачувано и јединство Срба на Косову и Метохији.

 

Најтежи тренутак је био када се пуцало на Србе на Косову и Метохији

Влада има капацитет да одбије све ове ударе попут енергетске кризе, иако то изискује 20 сати дневно рада, изјавила је Брнбић, одговарајући на питања новинара. 

"Не бисмо то могли да немамо један тим, Влада и председник Републике. Тако смо одолели свим кризама и наставили да отварамо радна места и повећавамо плате и пензије, а да опет очувамо макроекономску стабиност", рекла је Брнабић, нагласивши да је буџет за наредну годину направљен тако да се држи довољно средстава у резерви за кризе које могу да се догоде. 

"Зато смо направили конзеративнији буџет да би оставили значајан простор за било какву непредвиђену околност", прецизирала је Брнабић.

Навела је да очекује да се 2022. године настави раст БДП-а, плата, пензија и животног стандарда. 

Оценила је да јој је најтежи тренутак ове године био 13. октобар када се пуцали на Србе на Косову и Метохији и да се предузму кораци за очување мира и стабилности, а да се пошље јасна порука да има ствари које се неће толерисати.

"Али, председник је скоро све преузео на себе, што нам је дало простора да се као Влада бавимо другим стварима важним за нашу земљу", рекла је Брнабић.

 

У тешким околностима омогућили бољи квалитет живота

Брнабић је рекла да се њен кабинет у претходних годину дана борио и да је успео у томе да у тешким околностима омогући бољи квалитет живота у нашој земљи. 

"Резултати говоре да смо у тешким околностима дали све од себе, да смо се борили свим срцем за Србију, грађане и наш народ", рекла је Брнабић.

Говорила је о четири главне теме - здравству, борби против криминала и мафије, европским интеграцијама и економији, и истакла да сматра да је са те четири теме најбоље показала колико су се борили, колико су разноврсни изазови били и колико је много изазова још пред нама.

"Показала сам и колико ће тешка бити 2022. година, али колико смо успели да уз помоћ председника Александра Вучића за све грађане додатно повећамо квалитет живота у Србији", навела је Брнабић.

Како је рекла, због времена не може да говори о свему што је урађено у инфраструктури где је, између осталог, започет Фрушкогорски коридор, затим пруга Суботица - Сегедин, а да ће следеће године бити и ауто-пут до Крушевца.

Нагласила је, такође, и да је у претходних годину дана покренут читав инвестициони циклус у области заштите животне средине и у том смислу истиче да је очишћена депонија Стањевине која је била споменик ономе колико се раније улагало у заштиту животне средине.

"У најзагађенијим градовима у Србији где имамо централно грејање на мазут и угаљ већ ове године мењамо енергент и постављамо или на биомасу или гас што је еколошки прихватљивије", рекла је Брнабић и истакла да је Србија први пут добила Закон о обновљивим изворима енергије, као и о климатским променама.

Навела је да је дигитализација област у којој је забележен суфицит у извозу.

"Нисам стигла да причам ни о култури, социјали, све што смо урадили за младе на селу, што смо коначно покренули пројекат да дајемо куће и станове за младе који хоће да се врате на село, о подршци пољопривредницима", рекла је Брнабић.

 

Добри економски резултати, упркос тешкоћама

Брнабић је изјавила да је Србија постигла добре економске резултате, упркос свим тешким околностима у последњих годину дана, те да ће се наставити тренд раста плата и пензија.

Како је рекла, пад БДП-а у 2020.години је био свега 0,9 одсто, да је пројектовани раст за ову годину био шест процената, али да је сада извесно да ће раст ићи преко седам одсто.

"То значи да, ако узмемо кумулативни раст 2020. и 2021. године, бићемо или најуспешнија земља у Европи, или међу две најуспешније", рекла је Брнабић.

Истакла је да је кумулативни раст од 2017. године до данас чак 18 одсто.

"Да одговорим душебрижницима, који кажу да раст и није тако фасцинантан, јер је ваљда био бољи у њихово време, у време светске економске кризе, која је мања него ова ковид криза... Тада смо имали пад 3,1 одсто, а говорили су да је то шанса за нас. Данас, са много већом кризом, уз одговорно управљање и озбиљан рад имамо пад свега 0,9 одсто", рекла је Брнабић.

Упоредила је кумулативни раст Србије од 2017. године до данас са земљама региона - Хрватска 7 одсто, Северна Македонија 6,6 одсто, Црна Гора 3,8 одсто, Босна и Херцеговина 9,5 одсто, Албанија 11,5 процената.

"Данас имамо убедљиво највеће плате на Западном Балкану и очекујемо до краја ове године да ћемо престићи једну државу чланицу Европске уније. То је Европска унија, то је једна другачија лига у којој Србија креће да се такмичи", рекла је Брнабић, додавши да ће БДП Србије први пут у историји, у апсолутном износу прећи 52 милијарде евра - 52,4 милијарде евра, што, како је рекла, значи да је за непуних 10 година створено 20 милијарди евра додатне, нове вредности за грађане. 

Навела је и да су стране директне инвестиције наставиле да расту и да је одржана ниска стопа јавног дуга.

Брнабић је навела да је са председником Вучићем разговарала о томе како поступити од 1. јануара наредне године, јер су два избора могућа - да будемо мање конзервативни и захваљујући добрим резултатима идемо са већим повећањем плата и пензија, или да будемо нешто конзервативнији како би се даље смањивао јавни дуг и дефицит.

"Изабрали смо конзервативнију страну која значи домаћинско управљање земљом, да не идемо на веће повећање зарада, иако би то пред изборе било политички опортуно, већ да сачувамо резерве и смањујемо јавни дуг и дефицит", рекла је Брнабић.

Зато ће, подсећа, плате од 1. јануара бити веће за 7,4 одсто, а пензије 5,5 одсто.

Подсетила је да је држава кроз три економска пакета помоћи инвестирала око осам милијарди евра, очувала привреду и обезбедила опоравак.

"Озбиљно смо се борили да пружимо подршку грађанима, посебно пензионерима, који ће, мимо повећања пензија, од почетка панемије, од априла 2020. године, до фебруара 2022. године добити укупно, једнократно 500 евра помоћи", рекла је Брнабић и подсетила да је држава помогла и свим пунолетним грађанима, као и суграђанима на Косову и Метохији.

 

Себи замерам што нисам више причала о вакцинацији

Брнабић је изјавила да себи може да замери то што са младима није много више причала о вакцинацији, јер би проценат вакцинисаних био знатно виши.

"Постоји једна ствар коју замерам себи, пре свега зато што ми се чини да сам у свему што смо радили, могла и требало је више времена да уложим у директни разговор и осмишљавање акција које би нам помогле да разговарамо са младима, да идемо у школе, да имамо више кампања, како би тај проценат био много бољи", рекла је Брнабић одговарајући на питање шта није, а требало је да буде урађено.

"Да сам то урадила боље, проценат би био бољи", рекла је Брнабић, подсетивши на проценте вакцинисаних у Србији.

Додала је да је зато што је вакцинација кренула добро, почела да се бави другим стварима пре свега владавином права, и јачањем економије.

На питање како би оценила рад Владе оценама до 10, рекла је да то не може она ради и да би волела да то ураде друге институције.

 

Већина министара вакцинисана, не зна за Кркобабића

Брнабић је изјавила да је по њеним сазнањима већина чланова њеног кабинета вакцинисана, а да не зна да ли је то случај и са министром за бригу о селу Миланом Кркобабићем.

Брнабић је рекла да је Србија слободна земља и да она не може на силу никоме да наметне шта да ради.

"Велика већина министара јесте вакцинисана колико знам, не знам да ли се министар Кркобабић вакцинисао, али ипак ово је слободна земља и ја никога не могу да натерам. Ипак, мислим да је вакцинација одговорна, солидарна", рекла је Брнабић.

На примедбу новинара да на конференцији неки министри не носе заштитне маске и питање да ли је то непоштовање прописаних мера и каква се порука на тај начин шаље грађанима, Брнабић је приметила да већина носи, али да би требало сви да носе.

"Већина носи маске, али да, у праву сте, требало би сви да носе маске", закључила је Брнабић.

 

Ишли смо на мафију и успели, али нећемо стати

Србија је показала бескомпромисну и беспоштедну борбу против организованог криминала, рекла је Брнабић и нагласила да је у маестраелној акцији почетком фебруара пао монструозни клан "Беливук Миљковић" са још 15 особа.

"У првих годину дана испоручили смо грађанима оно што смо обећали и кренули у беспоштедну борбу, као што је и председник рекао - ићи ћемо на мафију колико год опасни били, нећемо стати, и то је оно што смо радили", рекла је Брнабић. 

Криминална група "Беливук Миљковић" процесуирана је, како је подсетила, због више кривичних дела, међу којима су удруживање, тешка убистава, отмице, недозвољена производња опојних дрога, држање оружја и силовања. 

"Оптужница је већ потврђена у првом степену и адвокати оптужених сада имају право жалбе пред Апелационим судом", рекла је Брнабић, додавши да је настављена истрага по питању државног удара и прислушкивања Вучића и доказано је да су 1.882 пута прислишкивани Вучић, као и чланови његове породице.

"Истрага се наставља, неће бити заштићених, идемо до краја", рекала је Брнабић и додала да то није била само претња по државу већ и по живот председника и чланова његове породице.

"Данас у Србији немамо више мафијаских убистава, обрачуна чланова криминалних група увезених из региона", навела је Брнабић.

 

Избори да се испита легитимитет Скупштине

Брнабић је, одговарајући на питања новинара зашто се иде на ванредне изборе наредне године с обзиром на резултате у претходних годину дана којима је, како је рекла, задовољна, изјавила да ће ванредни парламентарни избори бити одржани како би се још једном проверио легитимитет Скупштине Србије с обзиром на критике да садашњи сазив нема легитимитет, јер у њему не учествују опозиционе странке.

"Чули смо током претходних избора критике да Скупштина нема легитимитет, јер нема опозиције која није успела да пређе цензус од три одсто и, ето пошто Скупштина нема легитимитет, хоћемо да изађемо у сусрет томе и да проверимо да ли Скупштина која ће доносити важне законе у тешким временима има легитимитет или има легитимитет само ако некако угурамо опозиционе странке иако не могу да пређу цензус од три одсто", рекла је Брнабић, иронично прметивши да се опозиција овај пут "наоштрила".

"Рекли су да је Српска напредна странка пред падом, да ће освојити Београд, што је почетак краја", рекла је Брнабић.

Подсетила је да се следеће године одржавају редовни председнички избори, као и локални у Београду и у још неким локалним самоуправама.

"И коначно, након још једне године борбе против корона вируса мислим да је добро да уђемо у један период стабилности са новом Владом у пуном мандату, Скупштином са легитимитетом, иако ја мислим да ова Скупштина има пуни легитимитет", рекла Брнабић.

На питање да ли постоји неко од министара ко није добио прелазну оцену и како би оценила рад министра одбране, односно да ли је био бољи као министар унутрашњих послова или сада, Брнабић је рекла да никада у медијима није коментарисала рад својих министара, па неће ни сада.

 

Уз Синофрам призводићемо и бројне вакцине

Четири милиона доза Синофрам вакцина производиће се у првој фази у фабрици у Земуну, а студија ће показати које су вакцине најпотребније и за Србију и за извоз, како би се и оне производиле, изјавила је Брнабић. 

"У овом трентуку планирана је производња Синофрам вакцина против ковида 19, требало би да буде четири милиона доза у првој фази, а додатно ће се производити вакцине против других болести како хуманих тако и код животиња", рекла је Брнабић, додавши да ће нам фабрика значити много и за генерације које долазе.

Брнабић је на питање о дешавањима у Електропривреди Србије рекла да министри не могу да говоре и немају шта да кажу јер је истрага у току.

 

Не одговарам на фабриковане афере

Нећу одговарати на фарбиковане афере, јер је то игра без краја, рекла је Брнабић одговарајући на питање новинара о наводној повезаности чланова њеног кабинета са појединим аферама.

На констатицију новинарке Н1 да је шеф министрима, међу којима су Синиша Мали, Александар Вулин, Небојша Стефановић, Марија Обрадовић, који су умешани у афере, за које никада нису пружили објашњење, те питање да ли је поносна на своје министре, Брнабић је рекла да тај медиј продукује афере, што не значи да су оне истините, а свакако нису доказане.

"Када бих ја веровала свему што гледам, слушам и читам у вашим и сличним тајкунским медијима, помислила бих да трећа, ''бустер'' доза није безбедна, а ни потребна, што није истина", рекла је Брнабић.

То је, додала је, пример дезинформације која може да кошта људе живота.

"Што се афера тиче, нећу одговарати на фабриковане афере, јер је то игранка без престанка, без краја. Ако бих веровала свему што сам чула и читала на Н1, ја не бих примила трећу дозу", рекла је Брнабић.

На то јој је новинарка те куће рекла да то што говори није тачно, па је премијерка замолила своје сараднике да јој пронађе информације са Н1 које се тичу треће дозе, а у којој стоји да она није проверена.

Затим је прочитала неколико наслова тог медија - "Радан Стојановић: Трећа доза није срећа, за сада је ником не бих дао", затим "Научница из Британије: Немам дилему о вакцинама, за сад трећа доза није потребна".

Како је рекла Брнабић, читала је и да власт за 21. јун спрема велику прославу победе над короном, што није тачно.

"То је оно што ви фабрикујете као вести, нећу да одговарам на нетачне ствари. Тако фабрикујете афере и очекујете да одговарам на глупости. Те афере не постоје, а ако постоје, имамо надлежне институције које у време ове владе, претходне и Владе Александра Вучића јесу независне и слободне да раде посао, могу да их испитају. Ако се докаже да је било која афера коју сте поменули истина, ти људи више неће бити у Влади", рекла је Брнабић.

Истакла је да је задовољна министрима у својој Влади, јер, да нема такав тим, не би било ни резултата које је представила.

На питање шта ће учинити да се смањи број преминулих од корона вируса на дневном нивоу, уз констатацију да и "сама признаје да апели за вакцинацију нису уродили плодом", Брнабић је рекла да то није истина, већ апели нису дали резултат којем се она надала, а то је 80 одсто вакцинисаних. Али, како је навела, све је више оних који су примили вакцину, и сада је тај проценат 56 одсто.

"Боље је него у региону, то помаже да немамо људи у болницама колико смо имали са мање заражених, али без вакцине, јер оне штите", рекла је Брнабић.

Додала је да Кризни штаб има задатак да размишља о здрављу, о заштити здравственог система, али и о томе како људу живе, имају ли послове, имају ли шта да једу.

Указала је да је важно и психичко здравље грађана, а да би стални таласи отварања и затварања могли да воде у депресију.

"Морамо да нађемо добар баланс да заштитимо здравље, психичко здравље људи, али и економију. Медицински део штаба има важну улогу, до сада су давали праве и најбоље савете и разумели да борба против пандемије захтева сагледавање шире слике, како бисмо као земља и сви појединци изашли јачи", рекла је Брнабић.

На питање када ће отићи на Косово и Метохију, будући да често прича о Космету, а да јој ово није први премијерски мандат, Брнабић је одговорила да јој је улазак на територију Косова и Метохије забрањен, због начина на који је Приштина оценила њену борбу за интерес Срба на Косову и Метохији.

"Што пре могу, отићи ћу на Косово и Метохију, велика ми је жеља", рекла је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг