Новости

БРНАБИЋ: СВЕ БОЉА САРАДЊА СРБИЈЕ И САО ТОМЕ И ПРИНСИПЕ

Председница Владе Србије Ана Брнабић састала се са председником Владе Демократске Републике Сао Томе и Принсипе Патрисом Емери Тровоадеом и том приликом поручила да две државе имају добре и конкретне планове за сарадњу, као и да је Србија задовољна свеукупном сарадњом са том афричком државом.

Брнабић је истакла да су разговарали о сарадњи две земље у четири стратешке области, а као прву је навела дигитализацију јавне управе и увођење електронске управе.

"Под два, пољопривреда и безбедност у области хране, али такође повећање продуктивности производње употребом савремених технологија, нешто у чему је Србија јако добра и има добре научне институте, пре свега Институт Биосенс, њихову експертизу вам стављамо у потпуности на располагање" рекла је Брнабић.

Као трећу област сарадње навела је безбедност и сарадњу у домену одбране, а као четврту област навела је сарадњу у области образовања, што Брнабић види као добар залог за будућност.

"Од почетка пројекта "Свет у Србији", вашој земљи је понуђено седамнаест стипендија, шест је искоришћено, али оно што посебно охрабрује и показује интензитет наших односа и све бољу сарадњу је то што је ових шест стипендија искоришћено у последње време. За академску 2022/23 годину је понуђено четири стипендије, прихваћене су све четири стипендије. За академску 2023/24 годину опет је понуђено четири стипендије и ја се надам да ће све бити прихваћене", рекла је Брнабић.

Брнабић је захвалила премијеру на томе што Сао Томе и Принсипе поштује територијални интегритет и суверенитет Србије, као и на помоћи и подршци да Србија добије додатне гласове афричких земаља за организацију изложбе "EXPO 2027". у Београду.

"Драго ми је што смо имали прилике да разговарамо и о вашем учешћу, односно учешћу Сао Томе и Принсипе на овој значајној манифестациј. Ми ћемо у знак захвалности за сву вашу подршку и за ваш глас бити отворени да понудимо све могуће погодности, како бисмо се на најбољи могући начин представили 2027. заједно, а целом свету, у Београду", поручила је Брнабић.

Брнабић је оценила да две државе имају добре полазне основе за будућу сарадњу и подсетила је да су две владе у фебруару 2022. године потписале оквирни споразум о сарадњи, а исте године је потписан и Меморандум о разумевању у сарадњи у области пољопривреде. 

"У септембру 2023. године споразум између наше две владе о сарадњи у области одбране, а ја се надам да ћемо и у фебруару ове године, већ у наредних неколико дана, потписати споразум о сарадњи у области туризма током вашег присуства на Међународном сајму туризма у Београду", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила и да је Тровоада у оквиру своје посете Србији већ имао прилику да се састане са потпредседником Владе и министром спољних послова Ивицом Дачићем и навела је да ће се Тровоада састати и са потпредседником Владе и министром одбране Милошем Вучевићем, са министарком пољопривреде Јеленом Танасковић, са министром унутрашњих послова Братиславом Гашићем, као и да ће у оквиру своје посете имати прилику да разговара са представницима Инсититута Земун Поље и Института Михајло Пупин.

Брнабић је изјавила да Србија и Демократска Република Сао Томе и Принсипе имају све бољу политичку и билатералну сарадњу, боље разумевање као и све чешће међусобне посете.

"Имамо неколико потписаних споразума о сарадњи укључујући и оквирни споразум о сарадњи две владе", рекла је Брнабић након састанка са председником Владе Демократске Републике Сао Томе и Принсипе Патрисом Емери Тровоадеом.

Подсетила је и да се Србија као пријатељска земља трудила да помогне ДР Сао Томе и Принсипе кад год је то било потребно, а као и да је с тим у вези 2022. Србија упутила једнократну новчану помоћ од 100.000 долара за санацију последица поплава, као и донацију од 100 тона брашна и 100 тона уља, а 2023. године хуманитарну помоћ у виду 20 тона семенског кукуруза Института за кукуруз "Земун Поље".

"На тај начин се рађа додатна сарадња, а премијер Тровоад ће током своје посете имати и састанак са Институтом "Земун Поље", да видимо како заједно уз подршку одређених организација као што је ФАО програм УН-а, можемо да наше знање о семенском материјалу са наших научних института дамо ДР Сао Томе и Принсипе, тако да они у том смислу имају добар и квалитетан семенски материјал, боље приносе одрживију пољопривреду, али и да се види да наши институти имају добро знање и да се тај глас пренесе кроз читав афрички континент", рекла је Брнабић.

Навела је да је Србија, када је реч о технологији у области пољопривреде, једна од најнапреднијих и на европском континенту захваљујући нашем научном Институту БиоСенс за дигитализацију у области пољопривреде.

"То су ствари које желимо да ставимо на располагање нашим партнерима и да преко такве платформе покажемо како је све знање, технологија коју Србија и њени научници могу да понуде другим земљама на другим континентима како би отворили тржишта и за наше научне институте, али и за наше привреднике", навела је Брнабић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг