Новости

БРНАБИЋ: СКУПО ЋЕМО ПЛАТИТИ ОКУПЉАЊА СИНОЋ И ПРЕКСИНОЋ У БЕОГРАДУ

Председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић, изјавила је да ћемо по питању ширења корона вируса скупо платити протесте синоћ и прексиноћ у Београду, где је и иначе накритичнија ситуација.

"Ту више немамо капацитете да примамо људе на болничко лечење", рекла је Брнабић.

Истакла је да ће окупљања током протеста у претходна два дана сигурно бити проблем за те људе да се сместе у здравствене установе, као и да ће свакако бити потребе за тим у наредних пет до 10 дана.

"До тада се надамо да су претходне мере - обавезна маска у свим затвореним просторима дале резултате и да ћемо имати мањи притисак на здравствене установе", рекла је премијерка и захвалила грађанима, који су у највећем броју, поштовали те мере.

Додала је да се због тога очекује пад броја заражених, али да оно што се синоћ и прексиноћ дешавало неће никоме ништа добро донети.

"Тако они нашим здравственим радницима показују да их није брига за муке које они имају и не помажу им да спасу људске животе", нагласила је Брнабић.

Рекла је да ће се пратити ситуација у локалним самоуправама и навела да је добар пример Kрагујевац где је уведено ограничење рада угоститељских објеката до 20 сати, што је дало добре резултате у смањењу броја заражених.

 

У Београду најкритичније, пратићемо локалне средине

Брнабић је изјавила да је на седници Kризног штаба договорено да се поједине оштрије мере доносе за оне средине и локалне самоуправе у којима је ситуација са корона вирусом нестабилна, пре свега за Београд, где је, како је рекла, најкритичније.

Седница Kризног штаба трајала је два сата, а Брнабић је истакла да је то толико потрало јер се разговарало о многим питањима и проблемима, а пре свега, о ситуацији у Београду, која је најкритичнија, као и у појединим другим локалним самоуправама.

"Да ли као Kризни штаб треба да се вратимо тамо где смо били у марту или априлу, да доносимо мере за теритроију Србије или да се водимо оним што смо поставили као задатак себи, сада када имамо пораст броја заражених, да доносимо мере за поједине локалне самоуправе где имамо кризне ситуације", појаснила је Брнабић.

Kако је истакла, договор је да се и даље иде тако да нема мера за читаву Србију, већ да фокус буде на оним срединама где је ситуација ванредна, нестабилна, непредвидива.

"Тамо где су грађани одговорним понашањем допринели да нема потребе за увођењем ванредне ситуација, да пустимо без мера, али ако буде потребе или пораста броја заражених, онда ћемо и у њима уводити мере", рекла је Брнабић.

 

Хајде да победимо корону, биће времена за протесте

Брнабић је рекла да је здравствени систем у Београду пред пуцањем и апеловала на грађане "да прво победимо корону, биће времена за протесте".

Брнабић је нагласила да због актуелне ситуације у здравственом систему не може да разуме оно што смо видели синоћ и прексиноћ.

"Такво понашање, таква окупљања, нешто што директно угрожава наше здравствене раднике, а тиме и животе људи који се лече, не могу да разумем", рекла је Брнабић.

Брнабић је указала да је јуче 118 људи било на респираторима и упитала да ли је то време да се бијемо по улицама, додајући да има медија који здушно то подржавају.

"Људи има времена за то. Ајде да победимо корону, да се вратимо тамо где смо били у мају, па ћемо да протестујемо, рекла је и додала: "Kада је било да нема протеста против власти у Србији...?".

Брнабић је оценила да ћемо те ствари скупо платити без икакве сумње.

 

Синоћ је било много боља ситуација, него јуче

Брнабић је изјавила да су синоћ пресеци у 18, 20 и 22 сата били много бољи него за претходни дан по питању заражених од короне.

"Немам коначне податке, али много је боље него јуче. То, ипак, не значи ништа. То увек охрабрује, али видели смо да како ти бројеви могу да иду јако на горе, па се спусте и онда опет се врате", навела је Брнабић.

Ипак, рекла је да не зна податке за претходна 24 сата када је реч о преминулима од короне и особама на респиратору.

Брнабић је додала да и даље ту ситуација није добра.

"Не бежим од одговорности, али у целом свету је експлодирало и има три пута више заражених него почетком маја", напоменула је премијерка.

 

Да научимо да живимо у каквој-таквој нормалности

Увођење полицијског часа у Београду би сигурно било најефикаснија мера, али је жеља била да се направи један међукорак, за привреду и грађане, у настојању да се спречи ширење вируса корона, изјавила је Брнабић.

На констатацију новинара да је председник Александар Вучић био за увођење полицијског часа у Београда, те упитана зашто таква одлука није донета, Брнабић је рекла да је Вучић свакако у праву, јер би у случају увођења потпуне забране кретања имали 100 одсто резултате, па би и лекарима било лакше, али да је за то потребно увођење ванредног стања у земљи.

Брнабић је додала да је, на сву срећу, већи број локалних самоуправа које немају проблем са бројевима, када су у питању заражени ковидом 19.

"Толико смо пута апеловали на личну одговорност, а ова борба може да се добије само са личном одговорношћу, јер не постоји здравствени систем који може нешто да уради ако људи неће да поштују мере. Желела сам да тамо где нема потребе, пустимо људе да живе нормално, колико могу", рекла је Брнабић.

Kако је рекла, тамо где људи носе маске и држе дистанцу, у мањим срединама, нема проблема и они могу да живе нормално, колико могу.

Премијерка је истакла да не критикује грађане када каже да нису били довољно дисциплиновани, јер, додала је, ни сама није била довољно дисциплинована и одговорна у неким ситуацијама, али је зато увидела шта све може да се догоди и инсистира на ношењу маски.

"Полицијски час је сигурно најефикаснији, али смо желели да направимо међукорак, и за привреду и за грађане. Могуће је да неће дати резултате, то је онда моја грешка и одговорност, јер ако нема резултата, наш здравствени систем у Београду ће бити близу пуцања. Надам се резултату", додала је Брнабић.

Брнабић је навела да од када је донета обавеза ношења маске, ниједна казна није наплаћена, што ће бити случај ако буде потребе, али да јој се чини да су људи озбиљно и одговорно то схватили.

"Трећи разлог, ако идемо на комплетне забране, људи ће се навићи да је то једини начин, а ово ће трајати дуже од годину дана. Морамо да научимо да живимо са овим у каквој-таквој нормалности", поручила је Брнабић.

Премијерка је додала да ће привреда свакако трпети, посебно угоститељски сектор, који у Беоргаду запошљава 20.000 људи.

"Покушавамо све што можемо да не затворимо све. Сигурно би најпаметнија мера била да затворимо све, знам колико би то резултата дало, али сам мислила да покушамо овако", додала је Брнабић.

 

Ускоро привремена болница за Прибој, Пријепоље и Нову Варош

Брнабић је изјавила да ће припадници Војске Србије наставити да отварају привремене болнице тамо где је то потребно и најавила да ће једна ускоро бити отворена за заражене из Прибоја, Пријепоља и Нове Вароши.

Брнабић је рекла и да ће за десетак дана бити отворена још једна лабораторија "Ватрено око" у Нишу, за анализу тестова.

"Ово је борба свих нас, немојте да се бавимо политиком, политика је иза нас, имали смо изборе, они су завршени, хајде сада да се фокусирамо на борбу против вируса корона. Сигурна сам да ћемо и ово победити као што смо победили у априли и мају", рекла је Брнабић.

Истакла је да се борба са вирусом корона неће завршити за две или три недеље, већ док се, наглаила је, не буде пронашла вакцина.

"Ми ћемо се фокусирати сада на септембар и на организацију рада школа, факултета и вртића. Такође, и нашу привреду морамо да сачувамо, јер нам од тога зависе плате у јавном сектору, колико купујемо заштину опрему, брзе и ПЦР тестове...", навела је премијерка.

 

 

Извор: Танјуг