Новости

БРНАБИЋ: ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ОБЕЗБЕДИО ДА СРБИЈА БУДЕ САЧУВАНА

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић оценила је да је председник Републике Србије Александар Вучић на самиту Европске политичке заједнице у Гранади успео да отклони опасност од доношења одлуке о увођењу санкција Србији, о чему је било речи у међународној заједници након инцидента у Бањској 24. септембра.

"Председник је имао велики број састанака тамо са много званичника и разговарали смо јутрос око пола један када је завршио. Желела сам да му пружим подршку јер чак нисам ни сигурна да ли у потпуности разумем огроман терет који је преузео на себе како би заштитио Србију и српски народ на Косову и Метохији. Мислим да је успео да отклони непосредну опасност од увођења санкција, али не могу да говорим о детаљима", рекла је Брнабић.

Истакла је да је од инцидента у Бањској покренута лавина дезинформација из Приштине, а да је председник Вучић својом прибраношћу успео да то заустави.

"Лавина дезинформација од стране Приштине како би се Србија напала и та трагедија искористила за увођење санкција Србији и председнику. Он је успео невероватним напорним радом и фокусирано, и у тим најтежим тренуцима прибрано и без очајавања да настави да ради. Рекла бих да је успео да заустави лавину дезинформација и стабилизује ситуацију", рекла је Брнабић.

Додала је да је најважнија порука грађанима да је она уверена да је председник Вучић на самиту у Гранади успео да обезбеди да Србија буде сачувана.

"Верујем да је јуче у Гранади председник успео да обезбеди да Србија буде сачувана, не могу да говорим о детаљима, али мислим да је успео. Да ли је прошла криза и тешка времена - нису. И даље постоје огромни притисци са свих страна, огромни притисци и из региона и, као што су могли да виде сви наши грађани, и огромна жеља да се ова ситуација у јужној покрајини искористи и уведу санкције Србији", оценила је Брнабић.

Поновила је  да мисли да је председник Вучић успео да непосредну опасност од увођења санкција Србији отклони, али да сада не може да каже ништа више о томе.

 

Вучић у Гранади на себе преузео најтежу борбу да сачува Србију

Брнабић је изјавила да је председник Вучић на самиту Европске политичке заједнице у Гранади на себе преузео најтежу и најбитнију борбу да сачува Србију, да је заклони од свих притисака и да се бори истином.

"Ја верујем да су захваљујући тој борби сви разумели количину дезинформација које је Приштина слала последњих дана. Од свега што ми добијамо од наших амбасадора који представљају Србију у државама Европске уније, чини ми се да је сада потпуно јасно да је кампања дезинформација била брутална", рекла је Брнабић.

Навела је да је Приштина у великој дипломатској офанзиви и да апсолутно инсистира на увођењу санкција Србији.

"Имају огромну подршку неких земаља из региона. Ми смо из Загреба чули јасне позиве да се уведу санкције, али шта да радите, то није ништа што би било кога од нас изненадило, добро је што смо успели некако да зауставимо ту лавину и стабилизујемо ситуацију", рекла је Брнабић.

Како је рекла, председник Вучић је успео у томе да се глас Београда и Срба са Косова и Метохије чује и да свима буде јасно да Београд осуђује сваки акт насиља.

"Да је наша политика мир и стабилност, али да морамо да видимо шта су узроци и то да је од доласка Куртија на власт 11 одсто Срба напустило територију наше аутономне покрајине Косова и Метохије, да имамо хуманитарну кризу, да је тамо дозвољено пуцати на људе и на децу", истакла је Брнабић.

 

Приштину не занима ни мир, ни стабилност, већ само да се казни Београд

Брнабић је изјавила да Приштину не занима ни мир, ни стабилност, деескалација, већ их једино занима да се казни Београд.

Брнабић је истакла да бриљантна јучерашња изјава за медије председника Вучића најбоље описују нашу политику, а то је да се ми никада нисмо борили за санкције било коме, увек смо се трудили да мислимо о нашем народу и грађанима, како бисмо обезбедили бољи животни стандард нашим грађанима.

"Са друге стране, имате оне који се увек залажу за кажњавање Срба и није им важно ништа друго, ни како живе њихови грађани, нити ишта. И то је једина њихова политика", навела је Брнабић.

Указала је да се то јасно види и из изјаве председнице привремених приштинских институција Вљосе Османи, која је рекла да не жели да разговара са председником Вучићем док му се не уведу санкције.

"То значи да их не занима ни мир, ни стабилност, деескалација, већ их једино занима да се казни Београд и то практично иде у даљу ескалацију", рекла је Брнабић.

Додала је да не зна да ли је Османи ушла са српским пасошем у Шпанију,  с обзиром на то да Шпанија не признаје пасоше тзв. "Косова".

Нагласила је да председник Вучић никада није одбијао састанке.

"Вучић никада није одбијао састанке, како он увек каже, боље да разговарамо 100 година него да ратујемо један дан и не морамо да се волимо, ја ћу себе натерати да разговарам. Како каже Вучић, разговараћу и са црним ђаволом ако ће то довести до решења и то је порука коју су јуче у Гранади видели сви. Он ће разговарати и у три и у шест ујутру и када год да треба", рекла је Брнабић.

Када је реч о положају Срба на Косову и Метохији, Брнабић је рекла да нису само они у незавидној позицији.

"Ви имате бројна писма ромске заједнице са Косова и Метохије који говоре да су они грађани другог реда, који говоре о томе да их Курти не препознаје као грађане, чак и они који су били у администрацији су изашли јер нису хтели да трпе понижење", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, ситуација на Косову и Метохији умногоме зависи од међународне заједнице и много тога је у рукама Европске уније.

"Ми их, без обзира на све, позивамо на имплементацију свих споразума, Бриселског пре свега, као првог споразума нормализације, формирања Заједнице српских општина, али не Заједнице српских општина као невладиних организација или како они кажу Заједнице српских општина у складу са "косовским" уставом, него у складу са Бриселским споразумом и свим осталим из 2015. године који тачно и прецизно одређују шта су њене надлежности", рекла је Брнабић.

Додала је да је то, на крају крајева и прва тачка Бриселског споразума, па и Охридског.

"Тако да је у потпуности лопта на терену Приштине, али Европска унија мора да се одреди према томе. Искрено, тешка је ситуација, тешко је причати о томе, али важно је причати о томе. У сваком случају, оно што брани Србе на северу Косова и Метохије је истина, оно што брани Србију је истина", додала је Брнабић.

На питање да ли ће међународна заједница реаговати на несташицу лекова на северу Косова и Метохије и спречити хуманитарну катастрофу, Брнабић је рекла да је управо то била једна од тема њеног састанка са шефицом мисије УНМИК Каролин Зијаде.

"Они кажу да прате ситуацију, ми верујемо у Уједињене нације, ми верујемо у УНМИК-ов тим на терену. Верујем да ће то бити под контролом, све очи су сада упрте на север Косова и Метохије", додала је Брнабић.

 

Не верујем да ће до 2030. доћи до проширења Европске уније

Брнабић рекла је данас да не верује да ће до 2030. године доћи до проширења Европске уније, али да то не значи да Србија треба да одустане од европског пута.

"Трговински партнер број један за Србију је Европску унију. Међу 65-70 одсто свих страних инвестиција долази из Европске уније. Долазе свакако и из Азије, у последње време све више, али само немачке компаније запошљавају више од 80.000 људи у Србији. Европска унија је далеко најважније наше извозно тржиште", рекла је Брнабић.

Додала је да верује да ће председник Вучић током свог боравка у Кини средином месеца са председником те државе потписати трговинске споразуме и да ће Кина након тога постати важно српско извозиште, али да ће Европска унија у сваком смислу бити трговински партнер број један за Србију.

"Све реформе које спроводимо на европском путу су пре свега у интересу наших грађана и наше земље, а оне нас неопходно воде у Европску унију", рекла је Брнабић.

Брнабић је истакла је да је Србија 2013. године под вођством председника Вучића изабрала европски пут.

"Али као што је он рекао у свом говору пред Уједињеним нацијама, око кога се не стишава бура, "ми јесмо на европском путу, али ми не напуштамо наша традиционална партнерства". И те ствари нису међусобно супротстављене. Оне су у складу једна са другом и у најбољем интересу наше државе", рекла је Брнабић.

Нагласила је да Србија негује добре односе и са државама попут Уједињених Арапских Емирата, Кине и Индије, а није прекинула везе ни са Руском Федерацијом.

"Ми имамо све бољу сарадњу и са Сједињеним Америчким Државама. Како расте наш ИТ сектор, који је постао најбрже растући извозни сектор српске економије, тако су САД постале наш највећи трговински партнер када је у питању размена услуга. Више од 20 одсто размене услуга иде у САД", рекла је Брнабић. 

Коментаришући изјаву бившег председника Европске комисије Жан Клод Јункера, да Европска унија даје лажну наду Украјини у вези брзог приступања тој економској и политичкој заједници, Брнабић наглашава да је он био јако отворен човек и политичар ван шаблона.

"Имали смо увек добре односе с њим и увек је говорио о стварима онако какве јесу. И имао је више него коректан однос према Србији, али у време када је био председник Европске комисије није било рата у Украјини и није постојала тема брзог учлањења Украјине у Европску унију", рекла је Брнабић.

Додала је да верује и да председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен искрено верује у агенду проширења нарочито када је у питању Западни Балкан.

"Ја верујем да се и Урсула фон дер Лајен озбиљно бави том темом и мислим да не даје лажне наде", навела је Брнабић.

Додала је да постоје државе чланице које су затворене или у најмању руку скептичне када је у питању брзо проширење и нагласила да је за то потребна једногласна одлука чланица.

"Ја не верујем да ће до 2030. године доћи до било каквог проширења. Најпре су потребне реформе Европске уније, а да ли ће бити проширења након тога не знам. Ја нисам превелики оптимиста, али то не значи да ми треба да одустанемо од европског пута", закључила је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк