Новости

БРНАБИЋ: КОСОВО И МЕТОХИЈА ОДУЗЕТО ЈЕ СУПРОТНО МЕЂУНАРОДНОМ ПРАВУ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да су дипломатске активности за решавање косовског питања повећане, као и притисци додајући да је долазак специјалног изасланика за преговоре Београда и Приштине Мирослава Лајчака додатни вид притиска.

Брнабић је рекла, за РТС 1, да нису чудне појачане дипломатске активности, као ни притисци с обзиром на ситуацију у свету, односно рат на истоку Европе у којем посредно учествује цео стари континент, али и велике тензије између Сједињених Америчких Држава и Кине.

"Никоме не одговарају нови сукоби на тлу Европе и желе да угасе сва могућа жаришта, али и да скину примере потенцијалних преседана што Косово и Метохија јесте јер је одузето супротно међународном праву", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је Савезна Република Југославија бомбардована без сагласности Уједињених нација, а онда су, како је рекла, нам одузели део територије, макар оне земље које су признале тзв. независност Косова.

"Оне земље које су признале независност тзв. Косова желе да нема преседана тако да је неколико фактора који утичу на то што Запад жели да ово питање склони са дневног реда", рекла је премијерка.

Брнабић је истакла и да су и председник Александар Вучић и она увек говорили да нам не одговара замрзнути конфликт.

"Ако имамо замрзнути конфликт, увек може доћи до сукоба - дође Аљбин Курти који нема никаквог плана за просперитет ни за Албанце, а камоли Србе и жели да недостатак економске и политичке визије надокнади нестабилношћу и то видимо у последње две године, за 24 месеца било је више од 300 напада на Србе и нико није одговарао", рекла је Брнабић.

"Ни нама, ни Србима са Косова и Метохије не одговара замрзнути конфликт", истакла је Брнабић и додала да до већих сукоба није дошло само захваљујући мудрој политици председника Вучића.

Подсетила је да је председник Вучић 2017. године позвао на унутрашњи дијалог и да се направи јединство за даље очување Косова и Метохије, али да под један се утиче на безбедан живот Србима у јужној покрајини.

"То је решење које под оваквим геополитичким околностима морамо да тражимо", рекла је Брнабић.

За долазак Мирослава Лајчака, Брнабић је додала да ће прво ићи у Приштину где је прва тема Заједница српских општина, након чега ће доћи у Београд где ће се састати са председником.

 

Саучешће народу Турске и Сирије, што год можемо да помогнемо ту смо

Брнабић је оценила као велику трагедију последице разорног земљотреса који је погодио делове Турске и Сирије, у којем је, према најновијим подацима, погинуло више од 500 људи.

"У име Владе Србије изражавам најдубље саучешће народу Турске и Сирије", рекла је Брнабић.

Рекла је да ће се председник Србије Александар Вучић чути са турским председником Реџепом Таипом Ердоганом.

Што год можемо да помогнемо увек смо ту, поручила је Брнабић.

"Република Косово" неопростива груба грешка, одговорни ће сносити последице

Брнабић се извинила грађанима што се на сајту Владе појавио текст на енглеском језику где је Косово и Метохија преведено као "Република Косово" истичући да је то груба и неопростива грешка.

Брнабић је рекла да за ту грешку одговорност сноси интернет тим и прес служба, којој интернет тим и припада.

"То је груба, неопростива грешка преводиоца и то преводиоца који је у Влади од 2001. године, није на уговору, мастер енглеског језика, грешка је те особе, али и других који нису проверили", рекла је премијерка.

Наглашава да ће последице сносити људи који су за то одговорни јер су направили грубу и неопростиву грешку, огроман дисциплински прекршај.

Истиче да је тај документ одмах повучен са сајта Владе Србије, али и да јој је жао што то користи део опозиције и даље дели на друштвеним мрежама и даје могућност Приштини да то користи против Београда.

 

Недопустиво је да се Срби на Косову и Метохији третирају као мањина

Брнабић је изјавила да је недопустиво да поједини представници националних мањина из централне Србије третирају Србе на Косову и Метохији као мањину, јер је Косово и Метохија аутономна покрајина у саставу Републике Србије.

Брнабић је истакла, коментаришући састанак Аљбина Куртија, Шаипа Камберија и Сулејмана Угљанина у Приштини, да је то с једне стране покушај да се дестабилизује централна Србија, а с друге стране, покушај манипулације око Заједнице српских општина и тражења да тако нешто постоји на територији централне Србије.

"То је неупоредиво", истакла је Брнабић.

Нагласила је да је тужно када чује неке представнике албанске и бошњачке националне мањине, не све, него поједине представнике, који покушавају да сличан механизам имплементирају на територији централне Србије.

"Никако није једнако и исто", истакла је премијерка.

Указала је на то да се у Савету Европе у Стразбуру о Србији говори као о земљи са највећим правима за националне мањине и навела да се у Србији поштују националне мањине, да имају националне савете и да учествују у политичком, друштвеном животу и економском животу.

Непојмљиво је да неко каже да Срби на Косову и Метохији имају већа права, како због услова у којима живе, али и зато што Срби на Косову и Метохији нису мањина, рекла је Брнабић, истичући да Срби не могу да се третирају као национална мањина на Косову и Метохији.

"Недопустиво је да националне мањине у Србији третирају Србе са Косова и Метохије као мањину", поручила је Брнабић.

 Верујем у гаранције међународне заједнице у вези са Заједницом српских општина

Брнабић је изјавила да верује у гаранције међународне заједнице да ће Заједница српских општина бити формирана, али и навела да је свесна да ће бити много притисака, манипулација и покушаја да се изврдају договорени принципи из потписаног споразума.

"Верујем у гаранције међународне заједнице, не знам на који би другачији начин сутра гарантовали било који нови договор, ако не би успели да гарантују први споразум о нормализацији односа. Да ли ће бити лако, неће, да ли ће бити покушаја манипулације, верујем да ће их бити много, као и да ће многи пријатељи Приштине настојати да изврдају и принципе из 2015. године, али они су на папиру, инсистираћемо на њима", рекла је Брнабић.

"Биће тешко и компликовано и зато нам је важно да имамо какво такво јединство, да инсистирамо на томе", рекла је Брнабић и изразила жаљење због свега што се у четвртак догодило у парламенту.

Све што смо видели у парламенту супротно је ономе што нам треба данас, рекла је Брнабић.

"Потребно нам је јединство, а не да опозиција насрне на председника, да сви медији у Приштини то искористе и сви регионални којима је интерес да покажу да у Србији не постоји јединство, да је политичка ситуација нестабилна, да је Србија на ивици физичких обрачуна", рекла је Брнабић.

Председница Владе је захвалила још једном председнику Србије што је, како је рекла, након расправе смогао снаге да очински каже - зашто сте ово урадили.

На питање да ли очекује додатни притисак на Аљбина Куртија, који се сваком изјавом удаљава од Заједнице српских општина и наводи шест услова, Брнабић је навела да смо од њега чули бесмислене услове.

"Оно што је наша основна порука је да је Заједница српских општина испреговарана пре 10 година, онда се даље радило на разради тог договора и 2015. године је потписан још један споразум који јасно говори о надлежностима, ко треба да формира Заједницу српских општина а то је управљачки тим", навела је Брнабић.

Нагласила је да ту нема никаквих непознаница, те да је у овом тренутку на дневном реду једино имплементација Бриселског споразума, као првог споразума о нормализацији односа.

Поновила је да је Београд све обавезе испунио и да је сада ред на Аљбину Куртију и Приштини да испуни обавезе без икаквих даљих условљавања.

Додала је да је важно да подсети да се сада јасно види, да су они који су критиковали Бриселски споразум, били кратковиди и нису разумели шта ће се дешавати у наредних 10 година.

"Нису разумели ни то колико је било важно што је Александар Вучић тада као први потпредседник Владе инсистирао на тим овлашћењима које треба да има Заједница српских општина и касније као председник Владе завршио тај посао, тако да данас косовски Албанци од Заједнице српских општина беже као ђаво од крста", рекла је Брнабић.

Подсетила је на речи посланика Самоопредељења Хакија Абазија да је Заједница српских општина Косову омча око врата.

Нагласила је да се само у тим реченицама види како је Александар Вучић добро преговарао и колико се држимо Заједнице српских општина, јер је она данас нешто што осигурава безбедност Србима на Косову и Метохији, да они руководе најважнијим аспектима живота на Косову и Метохији, али и да у томе Србија директно учествује.

Извор: Танјуг/РТС 1